SEJEM SADIK

Turistično društvo Mislinja je organiziralo pomladni Sejem sadik, ki ima v Mislinji že dolgo tradicijo...

Več o Sejmu sadik si lahko preberete pod VEČ

Sejem sadik

Sejem sadik ima v Mislinji že dolgoletno tradicijo, saj ga je Turistično društvo začelo organizirati kmalu po svoji ustanovitvi leta 1984. Tedaj se je kazala velika potreba po njem, saj se pomladnega cvetja ni dalo kupiti v vsaki trgovini. Vse je bilo treba prinesti iz Slovenj Gradca. Zato je bila pobuda tedanjega vodstva TD Mislinja, predvsem ga. Leopoldine Bezlaj, da se v Mislinjo povabi cvetličarje, ki bodo Mislinjčane oskrbeli z raznovrstnimi sadikami, več kot dobrodošla. Sejem so ljudje takoj sprejeli posledica tega pa je bil tudi lepši zgled kraja, ko so se na balkonih in vrtovih začele pojavljati nove sorte cvetja in zelenjave po vrtovih. Uvedli so zanimivo izmenjavo raznih sadik in domačih semen. Pogosto se nam različne trajnice preveč razrastejo in jih bi morali sicer zavreči, drugi pa jih morda že dolga leta iščejo. Takšna izmenjava se nam zdi zanimiva in smo jo letos ponovno uvedli in je bila kar zanimiva.

Potreba po sejmu se je v kraju nekoliko spremenila, saj se je dostopnost sadik zelo povečala. Večina ljudi se s sadikami oskrbi sicer v velikih vrtnarskih centrih ali veleblagovnicah. Vendar se zgodi, da skoraj vsaka gospodinja še najdejo potrebo po sadikah, ki bodo zapolnile vse prostore na gredicah in okenskih policah . Prav zaradi tega sejem v kraju še potrebujemo. Poskušamo ga razširiti na prodajo različnih domačih proizvodov , to je dobrot z naših kmetij in izdelki domačih mojstrov.

Letošnja popestritev sejma je bilo sodelovanje zeliščarske sekcije društva upokojencev Mislinja. Gospa Malčka Gašper je predstavila in ljudem ponudila veliko sadik različnih zdravilnih rastlin. Ozaveščala jih je tudi z njihovo uporabnostjo in zdravilnostjo, tako, da se je kar precej ljudi oskrbelo s koristnimi zdravilnimi zelišči, ali pa jih je Malčka samo poučila, zakaj je katera rastlina koristna. Mene je podučila o koristnosti srčnice in ožepka, ki ju imam doma, pa nisem dobro poznala njune koristnosti.
v Tudi brezove metle so artikel, ki prinaša na naša dvorišča domačnost in nostalgijo po starih časih. Prav to je najbrž vzrok, da mojster Krajnc Martin svoje metle dobro prodajal.

Vodstvo TD se že leta trudi, da bi pritegnilo čim več kmetij, ki bi svoje proizvode ponudili na sejmih , na pomladanskem in prednovoletnim. Upajmo, da se bodo z leti kmetije bolj množično odzvale v veselje kupcev, ki domače proizvode zelo radi kupujejo, saj sledijo sodobnim dognanjem, da je za naše zdravje najboljša lokalno pridelana hrana. Torej nasvidenje na prednovoletnem sejmu in seveda drugo leto na pomladanskem sejmu sadik.